Pilotní křesla

Pilotní křesla pro raketoplán Šnek vznikla takzvaně za pochodu. Ve Šnekovi se odehrává hned několik scén, a proto už stálo za to vytvořit reálné křeslo, místo toho aby herci seděli na zelených krabicích a křeslo se pak dodávalo z 3D programu. Výhodou je, že herec sedí v reálném křesle pohodlněji a lépe s ním interaguje (na příklad při otřesech raketoplánu) než když sedí na zelené krabici a nemá se o co opřít.

Poté, co si režisérka usmyslela, že by bylo dobré mít reálná křesla, začal proces vymýšlení a realizace. Jako inspirace posloužily obrázky z můstků federačních lodí i raketoplánů z období Star Treku: Nové Generace. Výsledný vzhled byl pak kombinací toho, co se líbilo a toho, co jsme byli schopni vyrobit.

Jak by mohlo křeslo vypadat a co by mělo mít za funkce, aby byl pilot spokojen? Bohužel speciální funkce opěrky neprošly rozpočtovými škrty studia, a tak se piloti za dlouhých letů budou muset obejít bez stojánku na kafe a přihrádky na gumové medvídky.

 

Tvar područky v rozloženém stavu Příprava zkosené části područky. 2 křesla = 2 područky skládající se každá ze dvou částí

 

Jako základ pro konstrukci posloužila kancelářská židle. Náhodou jsme zjistili, že máme dvě stejné a tak padlo rozhodnutí udělat hned křesla dvě. Zana se ujala šití polstrovaných potahů. Jako podklad sloužila šedivá látka, přes kterou se pak táhne dekorační černý pruh. Potahy zůstaly odnímatelné, aby se z pilotního křesla dala po natáčení opět udělat kancelářská židle.

 

  Materiál a nástroje použité pro výrobu područek. Zpevnění horní strany područky a následné "vypolstrování" zlepšilo odolnost i vzhled.

 

Područky křesel jsou vyřezané a slepené z tvrdého kartónu z krabic na stěhování. Jako polstrování posloužil molitan, ale horní část opěrky bylo nutné vyztužit dřevěnými prkénky, aby opěrky, až do nich bude pilot vztekle bouchat, vydržely. 

 

Područka poté, co se spojily hranatá a zkosená část a přidalo vypolstrování. Potahová látka byla připevněna oboustranou lepící páskou a svorkami. Test područky na kancelářské židli, zatím bez potahu sedací části.

 

Každá z opěrek má na sobě i speciálně vyrobený LCARS panel, který byl ve verzi pro bezproblémový let a situace kdy se spustí červený poplach.  

 

Pilotní křeslo ze předu (bez područek). Pilotní křeslo ze zadu (bez područek). LCARS panýlek pilotního křesla

 

 Konečná verze křesel, tak jak byly použity ve filmu:

 Na zeleném pozadí:

Křesla před greenscreenem. Vpravo verze při zapnutém červeném poplachu.

 Zakomponovaná do scény ve filmu:

Křeslo zakomponované do 3D scény   Křesla v raketoplánu ze zadu

 

 

2D Annie
Annie
Star Trek and related marks are trademarks of CBS Studios Inc. No infringment is intended by using or showing Star Trek related stuff on this page. This site is non-comercialy made by fans for fans.