Make-up

Příprava make-upu před příchodem herců

Dosud nejnáročnějším natáčením se bezesporu stal víkend 8.-9. března 2014. Natáčely se scény ze slavnostní recepce, které se účastní spousta delegátů a dimplomatů ze všech možných koutů galaxie.  Pro ně, i pro federační důstojníky bylo potřeba připravit perfektní masky a make-up. Make-upu se tentokrát ujala Dominika (lagga) a zde si můžete přečíst, jak se tohoto náročného úkolu spolu s Irčou zhostily.


Betazoid Miro a jeho černo-černé oči

 Bajoran po nalepeni protetického nosu, před aplikací make-upu

 

Maskování bajoranského nosu

Vulkánský vyslanec - přidělávání uší a šedivé paruky

 

Vulkánský vyslanec - výsledek make-upu

 

Kdo všechno pracoval na make-upu tentokrát a co obnáší dělání make-upu pro Star Trekový fan film?

 

Na make-up pro scény, které se natáčely tento víkend jsem se dala já, se svojí výbavou a přidala se ke mně Irča. Make-up pro film nebo focení se musí vypořádat s vyššími teplotami a celodenní zátěží, a také musí být citlivý k obličejům herců. Takže je potřeba mít kvalitní kosmetiku, jak pečující tak na líčení. Pak je taky potřeba mít odvahu vysvětlit fanovským hercům, že kamera vidí svět trochu jinak, takže je potřeba odvážnější líčení a a zamezit opocenému lesku. No a v neposlední řadě je třeba vědět, jak se točilo před tím, aby se líčení neměnilo oproti předchozím natáčením. K tomu všemu je potřeba si udělat zkoušku, mít dopředu všechno rozmyslené, a pak podle počtu herců mít i dostatek rukou. Myslím, že Irča se svojí pohotovostí, rychlostí se kterou hromadu věcí pochytila, sebekontrolou, spoluprací a hlavně odvahou dělat něco úplně nového, tak má zlaté ruce. Masky a jejich aplikace pro  mimozemšťany pak byla doménou Karla, který odvedl skvělou práci.

 

Jinak líčení obecně vyžaduje silnou odolnost proti stresu z ubíhajícího času, a myslím, že to jsme předvedli s úsměvnými excesy všichni.

 

Mimo herců, představující pozemšťany, pro jaké mimozemské druhy jsi dělala make-up?

S Irčou jsme během víkendu dělaly make-up pro Romulany, Vulkánce a Bajorana.

 

Jaký je rozdíl v make-upu pro herce, kteří hrají pozemštany oproti těm, kteří hrají mimozemšťany?

Pozemšťan má být co nejvíce sám sebou. Takže dobře opečovat pleť, aby se zbavili žilek, fleků, suchého sloupání nebo mastnoty. Na to přirozený make-up. Líčení je potom na volbě herce podle typu role, jestli výrazné nebo přirozené. Jediný problém je u lidí, kteří o obličej nepečují a jsou tudíž nedůvěřiví. Mimozemšťan je tak trochu pokus, zda to vyjde. Nevadí, všechno se dá smýt a namalovat znovu. Takže kromě opečování pleti, je to pak už všechno umělecké líčení a sranda. Ti lidi jsou většinou víc v pohodě, víc odvážní.

Co bude nejlogičtější make-up pro Vulkánce... ...špičaté uši...... a určitě i pozvednuté obočí

Proměna na Romulanku - fáze 1 - skepticky pozvednuté obočí

 

Velitelka romulanské válečné lodi

 

Po nalepení romulanského čelového výstupku

 

Lepení romulanských uší
Ladění obočí
Poslední úpravy před nástupem na plac
Výsledný make-up a kostým vyslance z Romulu

Podle čeho vybíráš jaký make-up použít na jednotlivé herce?

Podle toho, kdo z něj má být, jestli člověk nebo mimozemšťan s něčím novým na obličeji. Normálně se provede zkouška, jak si make-up barevně sedne s podkladovou kůží. Pokud název make-up rozšíříme taky na líčení, tak pak barvy, řasenku a pudry vybírám podle toho, čeho chci opticky dosáhnout.

 

 

Používáš nějakou specifickou značku a proč?

Používám Artistry a její mladší sestru Beauty Cycle. No protože ji mám vyzkoušenou na sobě, v mládí sem trpěla exémy, takže jsem taková chodící zkoušečka na všechno, co je nebezpečné. Takže Artistry je bezpečná. Navíc vím jak ji vyrábí z rostlinných prášků z rostlin které výrobce sám vypěstuje, mají dokonce vlastní laboratoře, a po celém světě probíhají školení, jak kosmetiku používat. Navíc mám na ní 3 měsíční záruku, tak se nemusím ničeho bát. Pro líčení takhle na akcích je výborná kvůli široké škále krémů a make-upů pro všechny věkové kategorie a potřeby, a je to dobře kombinovatelné. Takže ani  nemusím v kufříku mít všechno. Jednoduše univerzalita, bezpečnost, kvalita, cena, světový prodej a moje zkušenosti mě dovedly k tomu, že ji používám. Člověk který se mi svěří do rukou se může bát leda že já mu vpíchnu nanoroboty, ale kosmetice může věřit. :)

 

Který make-up byl nejpracnější?

Největší starostí bylo sladit barvu prostetických uší a jiných nových částí obličeje s barvou kůže a krku. No a pak obočí u Vulkánců a Romulanů, protože jsme je nechtěli vyholovat, zakrývání latexem od Karla by skončilo depilací, jak nás upozornil, a já bohužel neměla kosmetický vosk. Protože ho běžně nepoužívám.Takže jsme to zakrývali jen korektorem.

Co bylo na make-upu pro fan film nejzajímavější a jaká byla tvoje celková zkušenost s natáčením?

Nejzajímavější byla ta skupina lidí, co se sešla. Všichni měli chuť a tvořivou náladu. Nikdo neměl konfrontační náladu, naopak všichni dali ego stranou jen aby něco pěkného bylo stvořeno. Nikdo nebyl líný. A spousta star trekové srandy.

 

Na líčení bylo zajímavé to, že se mi zase potvrdilo, že lidi žijí na základě stereotypů jako že "o obličej se starají lehké děvy a transvestité" nebo že "to už tak prostě s věkem musí být". Stojí mě to veliké úsilí, těm lidem nevtlouci do hlavy nejnovější informace, abych jim pomohla, když zároveň čas nemilosrdně utíká. Asi sem jako Data. :)

 

Jinak každý člověk který se mě nebo Irče dostal pod ruku, je originál sám o sobě, takže takové chodící překvapeníčko. A to mě baví, hodně se učím.

Šla bys do toho znovu?
Určitě šla, jde jen o to to naplánovat. Konec konců, je to něco jiného než nevěsty.

 

lagga Irča
lagga Irča
Star Trek and related marks are trademarks of CBS Studios Inc. No infringment is intended by using or showing Star Trek related stuff on this page. This site is non-comercialy made by fans for fans.